Przewodzenie

ogrzewanie na olej przepracowany

Ruch ciepła wymiennikach

Istnieją trzy mechanizmy przenoszenia ciepła:

przewodzenie - ruch ciepła bez ruchu masy (np. przez ściankę wymiennika)
konwekcja - ruch ciepła z jednoczesnym ruchem masy (np. z płynu do ścianki wymiennika)
promieniowanie - ruch ciepła poprzez fale elektromagnetyczne. Ten mechanizm ma znaczenie jedynie w wysokich temperaturach8.

Przewodzenie

Osobny artykuł: Przewodzenie ciepła.

Ruch ciepła przez przewodzenie opisuje prawo Fouriera, które stwierdza, że ilość przepływającego ciepła jest wprost proporcjonalna do różnicy temperatur oraz współczynnika przewodzenia ciepła ? (charakterystycznego dla każdej substancji). Ruch ciepła przez przewodzenie wyraża równanie:

Q ˙ = ? ? d ? ? T \displaystyle \dot Q=\lambda \cdot d\cdot \Delta T \displaystyle \dot Q=\lambda \cdot d\cdot \Delta T

gdzie:

? ? współczynnik przewodzenia ciepła (kW/mK)

d ? odległość przenikania ciepła (m)

?T ? różnica temperatur (K).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiennik_ciep%C5%82a

Montaż kolektorów słonecznych na ogrodzie zimowym

ogrzewanie na olej przepracowany

Jeżeli domownicy zamierzają spędzać czas w ogrodzie zimowym w czasie większych mrozów, to musi on zostać odpowiednio ocieplony i wyposażony w instalację grzewczą. W przypadku, kiedy ogród zimowy znajduje się bezpośrednio przy budynku mieszkalnym, to może posiadać taką samą instalację jak dom rodzinny. Jednocześnie na ogrodzie zimowym mogą zostać zamontowane kolektory słoneczne i duże powierzchnie okienne, które będą dodatkowo go ocieplały. Ciepło w ogrodzie zimowym może być także wytwarzane przez zamontowany w nim kominek, który dodatkowo może go oświetlić i wytworzyć przyjemny klimat. Wszystko to sprawi, że będzie można przesiadywać w ogrodzie zimowym całymi dniami nawet podczas dużego mrozu.

Systemy grzewcze w szkołach

W szkołach korzysta się z różnego rodzaju ogrzewania. To, jaki system grzewczy zamontowany jest w szkole w dużej mierze zależy od tego, ile lat liczy sobie budynek szkolny. Dlatego w szkołach wciąż pracują osoby odpowiedzialne za palenia w piecu. Dzieje się tak wówczas, gdy w danej szkole zamontowane jest ogrzewanie węglowe. Poza tym niektóre szkoły korzystają z miejskich sieci ciepłowniczych. Wówczas dyrektorzy szkół nie muszą martwić się o to, że trzeba palić w piecu w okresie zimowym. Wystarczy dobrze sprawdzić grzejniki i odkręcić je przed zimą, żeby w szkolnych pomieszczeniach panowała dobra temperatura. Oczywiście w klasach nie musi być przesadnie ciepło, ponieważ dzieci z zasady do szkoły ubierają się nieco ciepłej.

Dodane: 05-05-2019 08:22